KUZEYDOĞA

/ Anasayfa / Yaban Hayatı Koridoru

YABAN HAYATI KORİDORU

TÜRKİYE’NİN İLK
YABAN HAYATI KORİDORU PROJESİ

Sarıkamış Ormanı’nın Artvin-Şavşat ormanlarına “yaban hayatı koridoru” oluşturularak birleştirilmesi projesi, 2008 yılında KuzeyDoğa Derneği başkanı Doç. Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu tarafından önerildi. 2011 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı (Eski ismi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı) ile imzalanan protokolün ardından proje, 2012 yılında hayata geçirilmeye başlandı. Türkiye’nin ilk yaban hayatı koridoru projesi için ağaçlandırma çalışmaları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından devam ettirilmektedir.

Bu proje tamamlandığında, Kars Sarıkamış’tan Artvin Şavşat’a bir güzergah boyunca birbirinden ayrı kalmış orman blokları ağaçlandırma yoluyla birleşecek, yekpare bir orman oluşacak. Projenin tamamlanması, yaban hayvanlarının nesillerinin ve varlıklarıyla koruyucusu oldukları sağlıklı ormanların devamlılığı için çok önemli.

23,533 hektarı kapsayan Türkiye’nin ilk yaban hayatı koridoru, 22,980 hektarlık Sarıkamış Ormanları- Allahuekber Dağları Milli Parkı’ndan daha büyük bir alanın da korunmasını sağlayacaktır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından “Muhafaza Ormanı” koruma statüsü verilmişolan bu alan, koridor olarak yaban hayatının hareketini sağlayacak olmasının yanı sıra, bölgedeki yaban hayatı için de önemli yaşam alanları sağlayacaktır. Alanın yaklaşık üçte ikisi hâlihazırda orman olduğundan, sadece üçte biri ağaçlandırılarak, Kars’tan Gürcistan sınırına kadar 81 km boyunca uzanan bir orman koridoru oluşturulacak ve bölgedeki yaban hayatının Karadeniz, Kaçkarlar ve Aşağı Kafkasların geniş ormanlarına ulaşabilmesi sağlanacaktır.

2008’de KuzeyDoğa Derneği tarafından önerilen ve 2012’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilmeye başlanan Türkiye’nin ilk yaban hayatı koridoru projesi TRT World tarafından anlatıldı.

Daha detaylı bilgi için:

https://youtu.be/g1w059dvcGw