KUZEYDOĞA

/ Anasayfa / Yırtıcı Etoburların Araştırılması ve Takibi – Vaşak

YIRTICI ETOBURLARIN ARAŞTIRILMASI VE TAKİBİ

BOZAYI

2012 yılında, ülkemizde bayrak tür olarak kabul edilen ve en büyük kara hayvanı olan bozayıları (Ursus arctos) yakalamaya ve takip etmeye başladık.

KURT

2011 yılında, Türkiye’nin ilk kurt (Canis lupus) yakalama ve takip çalışması KuzeyDoğa Derneği, Utah Üniversitesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Turkcell İletişim Hizmetleri’nin ortak çalışmasıyla Sarıkamış Ormanları’nda gerçekleştirildi.

VAŞAK

2014 yılında KuzeyDoğa ekibi tarafından, ülkemizde düzenli görülen yabani kedi türlerinin en büyüğü olan vaşak (Lynx lynx) yakalandı ve takip edilmeye başlandı. Türkiye’de ilk kez yakalanıp verici takılan vaşağa (Lynx lynx), Latince isminin anlamı olan “Işık” adı verildi.

VAŞAK

(Lynx Lynx

2014 yılında KuzeyDoğa ekibi tarafından, ülkemizde düzenli görülen yabani kedi türlerinin en büyüğü olan vaşak (Lynx lynx) yakalandı ve takip edilmeye başlandı.

Türkiye’de ilk kez yakalanıp verici takılan ve dünyanın görülmesi ve yakalanması en zor hayvanlarından olan vaşağa (Lynx lynx), Latince isminin anlamı olan “Işık” adı verildi.

Bu ilk çalışma KuzeyDoğa Derneği’nin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile olan protokolu kapsamında ve 1.5 yıl süren çabaların sonunda Utah, Zagreb, Kafkas, Boğaziçi ve Zürih üniversitelerinden katılan bilim insanlarıyla beraber gerçekleştirildi. “Doğu Anadolu Yaban Hayatını Araştırma ve Koruma Projesi” kapsamındaki bu faaliyet ile vaşağa GSM/GPS vericili tasma takıldı.

Tasmalar, bir yıllık izlemenin sonunda vaşağın boynundan otomatik olarak düşmekte.

Halen devam etmekte olan yakalama ve takip çalışmaları ile vaşakların yaşam alanları ve mevsimsel olarak davranışları hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Genetik çeşitlilikleri ve beslenmeleri hakkında bilgi sahibi olmak için alınan örnekler laboratuvar çalışmaları ile inceleniyor.

Onları korumak ve durumlarını iyileştirmek için ilk adım, onlar hakkında bilgi sahibi olmak ve yaşamsal ihtiyaçlarını anlamak.

Çalışmalarımız sonucu elde ettiğimiz verilerin analiz sonuçları bizlere, doğa koruma çalışmaları için bilimsel dayanak sağlıyor.

Daha detaylı bilgi için:

Kütüphanede ilgili kısma git