KUZEYDOĞA

/ Anasayfa / Gönüllü Ol

GÖNÜLLÜ OL

Yırtıcı Etobur Memeli Hayvanların
Araştırılması Projesi Gönüllüsü

KuzeyDoğa Derneği olarak belirli aralıklarla yaptığımız yırtıcı etobur memeli hayvanların takibi ve izlenmesi için yürütülen yakalama çalışmalarında uzman ekibin tanımladığı tüm genel işlerde gönüllü olarak görev alabilirsiniz. Bu gönüllülük faaliyetine başvurabilmenin en önemli şartı, derneğimizin bir diğer arazi çalışması olan Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’ndeki kuş halkalama çalışmalarına en az 15 günlük gönüllü katılım sağlamış olmaktır.

Çeviri (Çevirmenlik/Tercümanlık)
Gönüllüsü

Projelerimizin önemli bir kısmı uluslararası işbirlikleri ile gerçekleştiğinden, doküman çevirisi konusunda zaman zaman gönüllü desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bundan dolayı dernek çalışmalarında çeviri desteği önemli gönüllülük faaliyetlerinden biridir.

Merkez Ofis Gönüllüsü

Dernek merkezi olarak kullandığımız Kars’taki ofisimizde yürütülen çalışmalara gönüllü olarak katılımı kapsayan bu faaliyet, ağırlıklı olarak evrak ve dosyalar ile bazı verilerin düzenlenmesi işlerini kapsar. Ayrıca zaman zaman sahada yapılan bilgilendirme ve anket çalışmaları da bu gönüllülük programı dahilindedir.

KuzeyDoğa Temsilcisi

Gönüllü faaliyetlerimize fiilen katılanların derneğin tanıtımını üstlenmesi. Bu çerçevede okullarda sunum yapılması ve stand açma gibi tanıtıcı faaliyetlerde bulunulması.

GÖNÜLLÜ OL

Aras Kuş Araştırma ve
Eğitim Merkezi Gönüllüsü

Gönüllü; kendisine verilecek eğitime uygun şekilde hareket ederek, belirli zamanlarda ağları kontrol eder, ağa yakalanan kuşları uygun şekilde alır ve bez torbaya koyarak en kısa zamanda istasyona getirir. Halkalama uzmanının söylediği ölçüm değerlerini kayıt sistemine girer. Bunun haricinde halkalama istasyonu ve evde yapılması gereken temizlik, yemek yapma, bulaşık gibi günlük işler de istasyondaki herkes tarafından ortaklaşa ya da sırayla yapılır. İstasyonun açılış veya kapanış döneminde gelen gönüllü, ağların ve istasyon ekipmanlarının kurulması/toplanması çalışmalarına iştirak eder.
Not: Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde yapılan kuş halkalama çalışmaları için “İlkbahar Kuş Halkalama Sezonu” çalışma tarihleri, Şubat ayında, “Sonbahar Kuş Halkalama Sezonu” çalışma tarihleri ise Temmuz ayında ilan edilerek gönüllü başvuruları da aynı tarihlerde alınmaya başlanır. Her sezon için ayrı başvuru ilanı açıldığından daha önce başvuru yapmış gönüllü adaylarının da tekrar başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru ilanı KuzeyDoğa Derneği web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulur.

Sosyal Medya Gönüllüsü

KuzeyDoğa Derneği’nin sosyal medya hesaplarını takip edip, paylaşımların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayarak da derneğimize destek olabilirsiniz.

Doğayı Keşfetmek İçin KuzeyDoğa Gönüllüsü Olun