KUZEYDOĞA

/ Anasayfa / Ekolojik Köprü Projesi

EKOLOJİK KÖPRÜ PROJESİ

TÜRKİYE’NİN İLK
YABAN HAYATI KORİDORU PROJESİ

Sarıkamış Ormanları bozayı, kurt, vaşak, porsuk, tilki vb. gibi büyük memeli türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ormanın içinden geçen kara yolları ve tren yolu, bu hayvanların yaşam alanından geçtiği için onlar tarafından da karşıdan karşıya geçerken kullanılmaktadır. Bu durum trafik kazası riskinden dolayı, hem yaban hayvanlarının hayatı hem de insanların can ve mal güvenliği için tehdit oluşturmaktadır.

Yaban hayvanlarının karıştığı trafik kazalarının önüne geçmek için alınması gereken önlemlerden biri ekolojik köprüler’dir.

2016 yılında KuzeyDoğa Derneği tarafından Karayolları Genel Müdürlüğüne, Sarıkamış Ormanları’na yapılacak ilk ekolojik köprü için öneride bulunuldu. Sarıkamış-Erzurum karayoluna yapılacak köprünün konumu, derneğimizce uydu vericisi aracılığıyla takip edilen bozayıların, karayolunu karşıdan karşıya geçmek için en sık kullandığı rota tespit edilerek belirlendi ve genel müdürlük ile paylaşıldı.

2020 yılı yatırım programına alınan köprü, 100 m genişlikte ve üst kısmı Sarıkamış Ormanları’nın bitki örtüsü ile kaplı olacak şekilde planlandı. İnşa edileceği noktanın, yaban hayvanlarının hareket konumlarından elde edilen veriler ile belirlenmiş olmasından dolayı, bu yönüyle Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olacak.